Samsung, Huawei ve Qualcomm, Yeni Video Kodlama Standardı MPEG-5 EVC İçin Birlikte Çalışacak

Samsung, Huawei ve Qualcomm, Yeni Video Kodlama Standardı MPEG-5 EVC İçin Birlikte Çalışacak

2018’den bu yana üzerinde çalışmalar yapılan video kodlama standardı MPEG-5 EVC’nin final versiyonu yayınlandı. MPEG-5’in yayınlanması Huawei, Samsung ve Qualcomm’un takdirini almış görünüyor. Bu üç şirket yeni standardın kabul görmesi için beraber çalışacaklarını belirttiler.

Moving Picture Experts Group (MPEG), nisan ayında video kodlama standardı MPEG-5 EVC’nin finalini yayınladı. MPEG-5 EVC’nin, ileri seviye kodlama performansıyla yüksek kaliteli videolar için gelişmiş dağıtım protokollerinde uygun bir video kodlayıcısı olması bekleniyor. MPEG-5 EVC’nin önemli ölçüde geliştirilmiş bir sıkıştırma kapasitesi sunması da beklenenler arasında yer alıyor.

MPEG-5 EVC

MPEG-5 EVC’nin gelişmiş özellikler sunarak 4K, 8K, HDR, sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik içeriklerinin görüntülenmesi noktasında yeni ekranların geliştirilmesinin önünü açarak bizlere daha da üst seviyelerde ürünler sunulmasını sağlaması mümkün görünüyor.

Üç şirket aynı zamanda Uluslararası Standart Nihai Taslağı’nın (FDIS) yayın tarihinden itibaren en geç iki yıl içinde MPEG-5 EVC standardını belirleyen lisans koşullarını açıklayacaklarını söylediler.

Omer

Omer