Online Kongre ve Etkinlik Dönemi Başladı!

Koronavirüs salgını nedeniyle neredeyse durma noktasına gelen etkinlikler, online kongrelerle tekrar hareketleniyor.

Bundan 5 yıl önce çok fazla ilgi ve değer görmeyen online kongre ve online etkinlikler gelişen yeni şartlarla birlikte büyük bir hızla talep artışına geçti. 5 yıl öncesine göre şuan yaklaşık olarak %75’in üzerinde talep alan online kongre ve etkinlikler küresel ekonomiyi canlandırmak için kullanılıyor.

Çin’in ünlü pazar yeri olan Alibaba, koronavirüs nedeniyle fiziksel ortamlarda açılamayan etkinliklerini online ortamlara taşıyorlar. Japonyada’da farklı kurumlar aracılığıyla online etkinlikler organize edilmeye başlandı.

Henüz kesin olarak etkili bir aşı veya ilacı bulunmayan COVID-19 küresel olarak hızlı değişimlere neden oldu ama bu etkinlik ve kongrelerin online ortamlara taşınmasındaki tek faktör olmayabilir. Bilim insanlarına göre ilerleyen zamanlarda iklim değişikliği gibi çevresel olan faktörlerin de salgınlara yol açabileceği kanısında. Bu yüzden de tahmin edilebilir ki ilerleyen zamanlarda da kalıcı bir şekilde online kongre ve etkinlikler çoğu canlı yayın platformunda aktif bir şekilde yerini alacaktır.

Üniversiteler’de Online Kongreleri Kullanmaya Başladı!

Koronavirüs salgını nedeniyle neredeyse durma noktasına gelen online etkinlikler ve online kongreler hareketlenmeye devam ediyor.

BURDUR Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi, COVID-19 nedeniyle online etkinliklerini artırma kararı aldı.

Bu kapsamda Türkiye’de bir ilke daha imza atan üniversite, 3.Uluslararası Sağlık Bilimleri ve Yaşam Kongresini de online olarak gerçekleştirecek.

Rektör Prof. Dr. Adem KORKMAZ, bu yıl üçüncüsü gerçekleşecek bu online kongrede, bu kadar büyük çapta katılımcı oranına sahip olmasıyla beraber online olarak yapılacak ilk kongre olacağını açıkladı. Bu kongreye toplam 16 farklı ülke ve 63 üniversiteden 1000 bilim insanının hazırladığı 457 çalışmanın katılacağını da sözlerinin sonuna ekledi.

Omer

Omer