Dünyanın İlk Yapay Zekalı İşletim Sistemi : aiWARE

Merkezi ABD olan Veritone adında bir firma, dünyanın ilk yapan zekayla çalışan işletim sistemini geliştirdi. ismi “aiWARE” olan bu sistem, program çalıştırmak yerine yapay zekaları çalıştırıyor. Veritone’un söylediğine göre yapay zeka işletim sistemlerinin işini çok fazla kolay hale getiriyormuş.

Bilgisayarların günümüzde gösterdiği gelişimlerle beraber yapay zeka da büyük bir önem kazandı. Şirketler artık yapay zekalı işlere büyük önem vermiş durumda. Çünkü sundukları hizmetleri hem daha az maliyetli hem de daha kaliteli bir hale getirdiği bir gerçek. Bununla beraber insan gücünün ihtiyacı da azaldı. Bu yüzden yapay zeka çok fazla yatırımcı tarafından hedef haline gelmiş durumda. Hatta çoğu şirketin özellikle yazılım odaklı olanların, yapay zeka olmadan ayakta kalmaları bile zor olduğu söyleniyor.

Peki aiWARE bize neler vadediyor?

Bilgisayar veya telefon mantığına bakarsak, işletim sistemleri cihazların donanımlarının bir araya getirilip verilen komutları çalıştırma işini yapıyor. Ancak aiWARE’de Microsoft Word çalıştırırken komut çalıştırmak yerine yapay zekayı çalıştırmış oluyorsunuz.

Dünyanın ilk yapay zekalı işletim sistemi olan aiWARE, herkes tarafından heyecan verici olarak görünüyor. Acaba bu sistem, ilerleyen zamanlarda vazgeçilemez bir hal mi alacak yoksa değerinin altında mı kalacak hep birlikte göreceğiz.

Omer

Omer