Youtube SEO için 5 Kritik Faktör

Sadece Google değil Youtube’da bir arama motorudur. Google’da nasıl sıralama almak için belirli faktörleri yerine getirmeniz gerekiyor ise Youtube’da da mantık aynı şekilde işlemektedir.

Genel anlamda bakacak olursak olay sadece Youtube’a video yüklemek değildir. Bu videonun süresinin ne olacağıdır. Başlığın veya açıklamanın ne anlama geldiğidir. Anahtar kelime kullanımı ve bu kelimelerin doğru kullanıp kullanılmadığıdır.

Google’a bir içerik girerken nasıl bu içeriğin kalitesine ve uzunluğuna dikkat edilmesi gerekiyorsa Youtube’da da bu faktörlere dikkat ederek kendinizi üst sıralarda bulabilirsiniz.

İlk olarak anahtar kelime araştırmasını doğru yapmanız gerekir.

1. Anahtar Kelime Araştırması

Youtube, Google’a göre daha etkili, doğru ve gerçek bir anahtar kelime eşleşmesi sağlar. Bu yüzden en büyük faktörlerden biri anahtar kelime araştırmasını doğru yapıp doğru şekilde kullanmaktır.Bu yüzden yapacağınız her bir videoya göre anahtar kelime araştırması yapılarak video başlığı ve açıklaması oluşturulmalıdır.

2. Video Süresi

Youtube’da başarılı olmak istiyorsanız, yaptığınız videoların uzunluğuna dikkat etmeniz gerekir. Hem kaliteli hem de süresini gereksiz uzun tutmadığınız videolar izleyiciler için daha verimli olacağından hem daha çok izlenmenizi sağlayacak hem de Youtube şartlarını (para kazanma şartları) yerine getirmiş olacaksınız. Genelde video süreleri en az 10 dakika olarak belirlenmiştir.

3. Başlık Seçimi

Youtube’a video yüklediğinizde, başlık seçerken yukarıda anlattığımız anahtar kelime kullanımına dikkat etmelisiniz. Youtube SEO işlemlerinde en önemli noktalardan biri tam eşleşmeli başlık seçimidir. Başlığınız, içeriğinizle eşleşmek zorundadır ve Long Tail Keywords seçimi yaparak başarıyı yakalama oranınız yüksektir.

Youtube video başlığı seçimi sırasında otomatik tamamlama özelliğinden de faydalanabilirsiniz.

4. Hashtag Kullanımı

Youtube 2019 yılında bir güncelleme getirerek videoların başlığının üzerine bir hashtag koyma imkanı getirdi. Bu sadece videonuzun amacını, yaptığı işi hashtag kullanarak daha net belli edebilir üst sıralarda çıkmanızı kolaylaştırabilirsiniz.

5. Video Açıklaması(Description)

Youtube’a yüklediğiniz içeriklerde ön sıralara çıkmanıza yarayacak video açıklaması(description), ilk sıralarda yer alıyor. Ortalama olarak 150-200(kullanılan harflerin piksellerde kapladığı yere göre değişmekte olduğu söyleniyor.) kelimelik açıklamanın üstüne bir de kaliteli bir anahtar kelime araştırmasıyla süslediğinizde Youtube kanalınızın en baştan kaliteli içerikler üretebileceğini kanıtlamış olursunuz.

Açıklamanızı yazarken Youtube’un otomatik tamamlama özelliğinden de yararlanabilirsiniz.

Omer

Omer