Dijital Pazarlama

Dijital Pazarlama İnternet ve elektronik ortamda yapılan satış ve pazarlama aktiviteleridir. Web Siteleri, Sosyal Medya, Cep Telefonu Uygulamaları vb. bir çok dijital alanı içeren çalışmalardır.

Dijital Pazarlama çalışmalarının başlıcalarını aşağıda görebilirsiniz :

  • Arama Motoru Optimizasyonu

İnternet dünyasının lokomotifi olan Arama motorlarında üst sıralarda çıkmak için yapılan çalışmalardır. Doğrudan ürün / hizmet satışınızı, marka bilinirliğinizi etkileyen dijital dünyanın en önemli konularının başında gelir.

  • Arama Motoru Pazarlaması

Google, Yandex vb. arama motorlarında yapılan pazarlamadır. Arama Motorları Optimizasyonuna göre daha hızlı geri dönüşler alınır. Hizmet / Ürün, Hedef Kitle ve Rekabet koşullarına göre yapılacak strateji ile satış odaklı geri dönüşler hedeflenir.

  • Lokasyon Staterijisi

İşletmenizin hedef kitlesinin bulunduğu lokasyona özel çalışmalar. Ürün ve hizmetlerinizi doğrudan ve online olarak satışını gerçekleştirdiğiniz hedeflediğiniz lokasyonu belirleyerek, dijital stratejinin oluşturulması gerekir.

  • Sosyal Medya Pazarlaması

İşletmenizin ürün ve hizmetlerinin Sosyal Medya Kanalları üzerinden, Doğru Tasarım ve İçerik ile pazarlanması yöntemidir. Bir çok sosyal medya kanalı içinden hedef kitleniz den maksimum geri dönüşü sağlayacaklar olanlar seçilerek uygulanır.

  • İçerik Pazarlama

Genel olarak bilinen yöntemlerin dışına içerik pazarlaması, önceden belirlenen bir hedef kitleye, sektörel olarak ilgilendikleri konular bütününde bilgi değeri olan, tutarlı ve süreklilik sahibi olan içerikler oluşturarak bu hedef kitleden gelir getiren müşteri hareketlerini analiz etme ve takip etme yöntemidir.

Geleneksel pazarlama yöntemlerinin artık eskide kaldığı, işletmelerin sadece kendine fayda sağlayarak değilde, hedef kitlesine de bilgi sağlayan, onların ilgilerini çekebilecek, katılıma davet edici hareketler barındıran yöntemler bulundurmaktadır. Bu sebeple içerik pazarlamasının amacı, bir amaç doğrultusunda oluşturulan ve mevcut içerik yoluyla müşterilerini markanın çemberinde tutabilmek ve tüketiciyi markanın tüm olanaklarından faydalandırmaya yönlendirmek olmalıdır.

  • Dijital Kurumsal Kimlik

Bilinen kurumsal kimlik çalışmalarının dijital dünya ile entegre edilmesidir. Geleneksel olarak basılı mecralar için yapılan kurumsal kimlik çalışmaları, günümüzde artık dijital medya alanları da dahil edilerek yapılmalıdır. İnternette markanızla ilgili çalışmaları görenlerde de aynı kurumsal intibayı bırakmalısınız.

Ogün ÖZTÜRK

Ogün ÖZTÜRK

Bolca grafik tozu yutmuş, teknolojiyi ve haberlerini yakından takip eden vatandaş.