Web Tasarım ve Arayüz Tasarımı

Markaların değer algoritmalarını üst safhalarda tutabilmelerinin birden fazla yolu var.

Marka Değeri bilincinde olan her işletmenin dikkat etmesi gereken ana unsurlardan biri arayüz tasarımıdır. Arayüz, Web Tasarım’ın belkemiğini oluşturan, iskeleti şekillendiren ve kullanıcıya kaliteli bir gezinti imkanı sunan teknolojinin adıdır. Arayüz tasarımcılar, yani (User Interfacer) diye tabir ettiğimiz kişiler, hazırladıkları projelere uygun arayüz tasarımlarını belirli tasarım programlarıyla hazırlayarak iskelete giydirmeye başlarlar. Ya da müşterilerin beğendiği arayüzlerden yola çıkarak; onların hayal güçlerini ve isteklerini kendi hayal güçleri ve farklı bakış açılarıyla internet ortamına yansıtırlar.

 

blog_01

 

Responsive (Mobil Uyumluluk) Nedir?

Markadaki değer algoritmasını oluşturan bir çok etken olduğundan bahsetmiştik. Bu etkenlerden en önemlisi olan, tasarımınızın mobil cihazlarda uyumlu bir şekilde açılması sizi Google’da ön sıralara yükseltecektir. Mobil uyumluluk dediğimizde; cep telefonlarından tutun tabletlere, netbooklardan ve notebooklardan tutun geniş ekran tüm cihazlara kadar arayüzünüzün tarayıcılarla, yükseklik ve genişlik oranında uyumlu açılması işlemlerini kapsar.  Amaç kullanıcı deneyimini, sitede geçirilen sürenin artmasını, uygulanan tasarımsal farkındalıklarının kullanıcılarda olumlu etkiler bırakarak, onları farklı sayfalara teşvik etmesini sağlamaktır.

Amacımız, gerçekten sizi üst sıralara taşıyacak etkenleri, düşüncelerinizdeki projelere uygulamaktır Başka bir şey değil.

Siteyi ya da projeyi mobil uyumlu yaptık. Hepsi bu kadar mı? Üst sıralarda çıkmak için bu yeterli mi sorularına cevaben şunu söyleyelim: “Keşke dediğiniz gibi olsaydı.” Sadece mobil uyumluluk yani responsive tasarımlar, sizi Google’da ya da farklı arama motorlarında (Yandex, Bing vs.) üst sıralara taşımak için tek bir unsur değildir. Sadece bir kaç basamak atmanızı, fakat bu mevcut basamakların hedef ulaşmak için büyük basamaklar olduğunu söylemekten geçemeyeceğim. Diğer etkenler neler peki?

Ben buna şöyle diyorum: “Zaman taşları”

Elinizde sizin için çok değerli taşlar olduğunu varsayalım. Hepsi rengarenk ve bir poşet taş. Poşette durduklarını varsayarsak sizin için bir anlamı var mı? Tabiki var, fakat daireden dışarı çıktığımızda, başkaları için anlam ifade ediyorlar mı? Hayır. Peki, taşları poşetten çıkardık ve ortaya döktük. Rengarenk binlerce taş var. Hepsi çok güzel gözüküyor. Fakat sadece varlıklarından haberdarız. Bir şey ifade ediyorlar mı? Hayır. Sadece çok güzeller ve hala sadece sizin için bir anlam ifade ediyorlar. Ve siz başkalarına anlamlarından bahsetmedikçe herkes kendi hayal güçleriyle ilgili anlamlar bağlayabilirler bu taşlara. Peki şu aşamaya gelelim. Taşları belirli bir estetikte, belirli düzenlerle (bir resim, bir obje vb.) aklınızdaki projeye uyarlayarak bir araya getirdiğinizde durum ne olur? Durum şu olur:

Herkes anlam yüklenen bu taşların karşısında hayal kurmayı bırakarak, tek bir şeye odaklanır. Sizin hayalinize ve oradan geçip gitmez. Sanatınızın ne kadar güzel olduğunu ve sanatınızı ne kadar güzel icra ettiğinize odaklanır ve bu taşların başında zaman geçirir. İşte bu taşlar bu yüzden zaman taşlarıdır.

 

blog_01

Projelerinizi dijital dünya ile buluşturduğumuzda, zaman taşlarınızın ne kadar anlamlı ve başlarında ne kadar insanın ne kadar vakit geçireceklerini hesaba katarak arayüzlerini hazırlıyoruz. Hazırladığımız arayüzlerin herkese hitap etmesini hedefliyoruz. Sayfa başına düşen tekil ziyaretçilerin sayfada ne kadar süre geçirdiklerini gördüğümüzde ve sayfalar arasındaki dolaşımın site geneline yayıldığını analiz ettiğimizde mutluluğunuzu paylaşıyoruz.

Web Sitelerinize hazırlanan arayüzler, yapılan SEO çalışmaları, Google Entegrasyonları, Mobil Uyumluluk, Sunucu Yanıt Hızları, Sitenizin Hızlı Açılması, İnternetten Satış Aksiyonları, Süreç Takip Raporlamaları ve daha aklınıza gelecek çok geniş bir projelendirme sürecine hazırsanız, destek için her zaman burdayız. Aklınıza takılan soruları sormamanız için hiçbir sebep yok.

Bir Yorum Bırak

Your email address will not be published.

WhatsApp