Google, Sosyal Mesafe İçin Yeni Bir Artırılmış Gerçeklik Aracı Yayınladı

Google, koronavirüs salgını sırasında alınması şart olan önlemlerin başlarında yer alan sosyal mesafenin doğru bir şekilde ayarlanabilmesi için yeni nesil bir artırılmış gerçeklik aracı yayınladı. Sodar isimli bu artırılmış gerçeklik aracını tüm Android cihazlar, Chrome üzerinden kullanabilmektedir.

Koronavirüse karşı alınması gereken önlemlerin başında yer alan sosyal mesafe, virüse yakalanmamak için uygulanması gereken en temel önlem. Birçok insanın günlük hayatında kesin olarak uygulamaya çalıştığı sosyal mesafe için Google, yeni bir araç yayınladı.

Google’ın Sodar ismi verilen aracı sosyal mesafe için en geçerli mesafe olarak açıklanan 2 metreyi dairesel bir çizgiyle göstermektedir. Sodar’ın 2 metrelik dairesel çizgisinin iç kısmında bulunan noktalar, uygun sosyal mesafe alanını göstermektedir.

Şu anda sadece Android cihazlarda Chrome üzerinden çalışan Sodar’ı denemek için Sodar’ın sitesinde bulunan QR kodu telefonunuza okutmanız gerekmektedir. QR kodu okuttuktan sonra artırılmış gerçeklik uygulaması tarafından istenen izni vermeniz gerekiyor. İzin verildikten sonra açılan kamera’da Sodar, sosyal mesafeyi ekran aracılığıyla gösteriyor.

Omer

Omer